
Jak zjistila redakce FAEI.cz, uzavřeno bylo včera dalších více než 30 prodejen společnosti Alza, nejen ty v hlavním městě. Například ta vloni pokutovaná plzeňská, nebo ta na adrese Brno – střed či ta v Ostravě. Společným znakem všech kamenných prodejen byla otevírací doba od úterý do neděle… V provozu tak na Velikonoční pondělí byly jen AlzaBoxy umožňující bezobslužní osobní výběr zakoupeného zboží.
ČOI za porušení zákona v roce 2016 udělila společnosti Alza pokutu v dolní hranici sazby, ve výši necelého čtvrt milionu korun (Pozn. red.: Firma měla v uvedeném účetním období podle výroční zprávy čistý obrat přesahující 17,5 mld. Kč). Inspekce ale za porušení legislativy mohla udělit pokutu až jeden milion korun a v případě opakovaného porušení by se částka mohla vyšplhat až na pětinásobek. Podle zákona z roku 2016 mají totiž obchody o rozloze nad 200 metrů čtverečních povinnost během určených svátků uzavřít své pobočky.
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční
ZÁKON NEPORUŠUJEME, TVRDIL PRODEJCE
Ještě vloni koncem roku Alza tvrdila, že zákon neporušuje. Provozovny prý slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a k prezentaci výrobků smluvních partnerů. „Zákon nebyl porušen a budeme se bránit všemi dostupnými právními prostředky,“ nechala se slyšet mluvčí Patricie Šedivá.
Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha je však výdej zboží součástí prodeje: „Bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit.“
Letos to Alza podle všeho vyřešila tak, že zboží zakoupené po internetu bylo i během Velikonočního pondělí, jak se redakce FAEI.cz přesvědčila, možné osobně vyzvednout v AlzaDrive v pražských Horních Počernicích nebo si je v Praze nechat doručit kurýrem.
